Jak najlepiej czyścić pralkę? Skuteczne sposoby na czyszczenie pralki

Ostatnia aktualizacja 21.05.2024 05:15

Problem

 • Jak najlepiej czyścić i konserwować pralkę?
 • Pralka nieprzyjemnie pachnie, jak temu zapobiegać?
 • Czyszczenie i odkamienianie pralki
 • Czyszczenie szuflady na detergent

Dotyczy

 • Pralka ładowana od przodu
 • Pralka ładowana od góry
 • Pralko-suszarka

Rozwiązanie

Czystość pralki ma bezpośredni wpływ na efektywność jej pracy i jakość prania. Nagromadzenie osadu, kamienia czy pozostałości detergentu może znacząco obniżyć wydajność pralki, powodując dłuższe cykle prania, większe zużycie energii i wody. Może to także prowadzić do nieprawidłowego spłukiwania tkanin, pozostawiając na nich resztki środków piorących. Co więcej, brudna pralka może być źródłem nieprzyjemnych zapachów, które mogą przenosić się na prane ubrania. Dlatego regularne czyszczenie pralki jest niezbędne, aby zapewnić optymalną wydajność urządzenia i najwyższą jakość prania.

Jak najlepiej wyczyścić pralkę

 1. Czyszczenie gumowej uszczelki pralki:

  Gumowe uszczelki pralek mogą być narażone na powstawanie ciemnych plam pleśni. Możesz usunąć tę pleśń odpowiednim detergentem do czyszczenia pralek, który rozpuści uporczywą pleśń i pozostałości detergentu. Polecamy produkty czyszczące dostępne w naszym sklepie internetowym
 2. Czyszczenie zewnętrzne:

  Przed czyszczeniem należy najpierw odłączyć urządzenie od zasilania.
  Najlepszym sposobem czyszczenia jest ściereczka z łagodnym uniwersalnym środkiem czyszczącym lub detergentem do mycia naczyń. Delikatnie wytrzyj zewnętrzną powierzchnię pralki. Zwykle wystarczy trochę ciepłej wody i ściereczka do czyszczenia, aby wyczyścić obudowę pralki. Spróbuj, jeśli to konieczne użyć wacika w rogach i na krawędziach.
  Uwaga: Nie zalecamy używania żrących detergentów, które mogą uszkodzić obudowę!
 3. Czyszczenie wewnątrz:

  Aby uzyskać lepszą wydajność i chronić pralkę, zalecamy regularne odkamienianie środkiem odkamieniającym firmy Electrolux. Częstotliwość odkamieniania pralki zależy od twardości wody i intensywności korzystania z urządzenia
  Odkamieniaj i wyczyść swoją maszynę za pomocą Clean & Care
  Utrzymuj swoje urządzenia w najlepszym stanie za pomocą naszego higienicznego środka czyszczącego 3 w 1.
  Nasz produkt odkamienia, odtłuszcza i czyści pralki i zmywarki. Użyj go ok. raz w miesiącu lub po ok. 30 praniach, jeśli mieszkasz na obszarze z twardą wodą, aby osiągnąć najwyższą wydajność.
  Dodaj Clean & Care, a następnie uruchom program dla bawełny w temperaturze minimum 60 ° C bez prania wstępnego

  Kup Clean & Care Care M3GCP400 do swojej pralki w sklepie internetowym

  odkamieniacz - odkamieniacz - pralka
 4. Czyszczenie szuflady na detergent:

  Od czasu do czasu wokół szuflady na detergent może tworzyć się pleśń co skutkuje nieprzyjemnym zapachem. W razie potrzeby umyj szufladę pod bieżącą, ciepłą wodą. Wyjmij szufladę i za pomocą odpowiedniej szczoteczki usuń brud i zaschnięty proszek/płyn z poszczególnych przegródek w szufladzie]

  Przykład:
  czyszczenie szuflady na mydło - pralka

Specjalne funkcje pralek Electrolux wspomagające czyszczenie

Wiele nowoczesnych pralek jest wyposażonych w specjalne programy czyszczenia bębna, które są zaprojektowane do regularnej konserwacji i utrzymania czystości urządzenia. Te programy działają na wysokich temperaturach, co pomaga w usunięciu nagromadzonego w bębnie brudu, osadów z mydła czy kamienia. Warto korzystać z nich regularnie, najlepiej raz na miesiąc, aby zapewnić optymalną higienę i wydajność pralki. 

Takie funkcje, jak samooczyszczający bęben, filtr antybakteryjny czy system zapobiegający powstawaniu kamienia, są zaprojektowane tak, aby minimalizować konieczność ręcznego czyszczenia pralki. Dodatkowo, niektóre pralki są wyposażone w funkcję automatycznego czyszczenia szufladki na detergent, co pomaga w utrzymaniu jej w czystości i zapobiega rozwijaniu się bakterii i pleśni. Chociaż automatyczne systemy czyszczenia i ochrony znacznie ułatwiają utrzymanie pralki w czystości, nadal zaleca się regularne przeprowadzanie ręcznego czyszczenia, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach.

Do czyszczenia swojej pralki możesz wykorzystać profesjonalne środki Electrolux

Przegląd i konserwacja pralki Electrolux

Regularne czyszczenie pralki jest kluczowe dla jej prawidłowego funkcjonowania i długiej żywotności. Zaleca się, aby przeprowadzać pełne czyszczenie pralki co najmniej raz na miesiąc. Warto jednak pamiętać, że częstotliwość czyszczenia może zależeć od intensywności użytkowania urządzenia - jeżeli pralka jest używana bardzo często, może wymagać częstszego czyszczenia. Dodatkowo, jeżeli zauważysz nieprzyjemny zapach, pozostałości detergentu czy problemy z efektywnością prania, to znak, że pralka może potrzebować dodatkowego czyszczenia. Pamiętaj, że regularne czyszczenie pralki nie tylko poprawia jej wydajność, ale także pomaga zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i rozwijaniu się bakterii.

Przyczyna

Jeśli grzałka pralki jest pokryta osadami z kamienia, może to mieć następujący wpływ na urządzenie:

 • Podgrzewanie wody zajmie więcej czasu.
 • Wzrośnie zużycie energii.
 • Żywotność grzałki jest znacznie skrócona.
 • Uszczelki pralki mogą być uszkodzone.


Im twardsza woda, tym większe ryzyko osadzania się kamienia. Twardość wody może się różnić w niektórych obszarach. Wynika to z dostarczania wody z różnych źródeł, w zależności od aktualnego zużycia. W obszarze z twardą wodą urządzenie należy regularnie odkamieniać. Informacje o twardości wody uzyskasz w lokalnym zakładzie wodociągowym. 

Przykładowo:

dla Krakowa: https://wodociagi.krakow.pl/jakosc-wody/jaka-mam-wode.html

dla Warszawy: https://www.mpwik.com.pl/view/twardosc-wody

dla Łodzi: https://zwik.lodz.pl/pl/artykuly/276/twardosc-wody

dla Katowic: https://www.gpw.katowice.pl/jakosc-wody.php

Części zamienne i akcesoria
Części zamienne i akcesoria

Znajdź oryginalne części zamienne do swojego urządzenia w naszym sklepie internetowym i zamów je prosto do domu.

Znajdź instrukcję obsługi
Znajdź instrukcję obsługi

Znajdź rozwiązanie swojego problemu lub pobierz instrukcję obsługi urządzenia.