Podłączenie elektryczne płyty indukcyjnej. Jaką płytę indukcyjną wybrać?

Ostatnia aktualizacja 22.05.2024 09:32

Problem

  • Podłączenie płyty indukcyjnej
  • Jaką rodzaj podłączenia płyty wybrać?
  • Czy podłączę płytę indukcyjną do instalacji jednofazowej?
  • Płytra indukcyjna - znaczenie informacji o napięciu

Dotyczy

  • Płyty indukcyjne
  • Płyty elektryczne

Rozwiązanie

Jeśli poszukujesz nowej płyty indukcyjnej przeznaczonej do instalacji jednofazowej do Twojego domu, to istnieje kilka istotnych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę. Oto informacje dotyczące cech i funkcji płyt indukcyjnych związanych z podłączeniem do instalacji elektrycznej:

  1. Specyfikacja sieci elektrycznej: Na początku sprawdź specyfikację sieci elektrycznej w swoim domu. Ustalenie napięcia, częstotliwości i mocy dostępnej w instalacji elektrycznej pozwoli Ci na ocenę odpowiednich parametrów płyty indukcyjnej.

  2. Moc i zapotrzebowanie: W instrukcji obsługi płyty indukcyjnej oraz na stronie producenta znajdziesz informacje dotyczące jej wymagań dotyczących mocy. Upewnij się, że płyta, którą wybierasz, jest zgodna z dostępną mocą w twojej instalacji elektrycznej.

  3. Zabezpieczenia: Sprawdź, czy płyta indukcyjna jest wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak bezpieczniki czy funkcje ograniczania mocy. Zapewni to bezpieczne korzystanie z urządzenia i ochronę przed przeciążeniem instalacji elektrycznej.

  4. Zgodność z normami: Upewnij się, że wybrana płyta indukcyjna spełnia obowiązujące normy bezpieczeństwa i jakości. Możesz znaleźć informacje na ten temat na stronie producenta lub w specyfikacji produktu.

Zapoznanie się z instrukcją obsługi i dokładnymi opisami płyt indukcyjnych pomoże Ci dokonać właściwego wyboru, uwzględniając specyfikację sieci elektrycznej w Twoim domu oraz zapotrzebowanie na moc urządzenia.

  • Napięcie 
    • Wszystkie płyty indukcyjne oraz elektryczne przystosowane są konstrukcyjnie do podłączenia pod instalację o napięciu 230 V. Sposób oznaczenia napięcia w danych technicznych informuje o typie instalacji wymaganej do prawidłowego podłączenia urządzenia.
  • Całkowity pobór mocy
    • Jednym z istotnych elementów na który należy zwrócić uwagę jest całkowity pobór mocy przez płytę. Parametr ten informuje nas o maksymalnym zapotrzebowaniu na moc, której urządzenie może pobrać z instalacji elektrycznej. Należy zwrócić uwagę czy instalacja elektryczna w miejscu w którym chcemy zamontować płytę będzie w stanie dostarczyć wystarczającą ilość mocy.
  • Przewód zasilający
    • Informację o rodzaju zastosowanego w konkretnym modelu urządzenia przewodu zasilającego znajdziesz w instrukcji obsługi.
  • FlexiPower
    • Jeżeli posiadasz w domu instalację elektryczną, która nie jest w stanie zapewnić wystarczającego dostępu do mocy płytom indukcyjnym to zwróć uwagę na takie, które posiadają funkcje FlexiPower. Pozwala ona na ograniczenie mocy płyty tak, aby dopasować ją do posiadanej instalacji elektrycznej, nawet takiej z dostępną tylko jedną fazą. Szczegółowe informacje o działaniu funkcji w modelach w nią wyposażonych znajdziesz w instrukcji obsługi
  • Zarządzanie energią
    • Funkcjonalność ta polega na rozdzielaniu mocy między pola grzejne podłączone do tej samej fazy, a konieczność ta wynika z sytuacji w której zapotrzebowania na moc jest wyższe, niż możliwości jej dostarczenia. Więcej informacji na temat zarządzenia energią znajdziesz w tym artykule.

Pamiętaj! 

Instalację każdej płyty, która wymagają specjalistycznego podłączenia do sieci elektrycznej, powinien dokonać wykwalifikowany elektryk z uprawnieniami SEP do 1 kV.  Po procesie instalacji wymagane jest również potwierdzenie prawidłowego podłączenia płyty.

Części zamienne i akcesoria
Części zamienne i akcesoria

Znajdź oryginalne części zamienne do swojego urządzenia w naszym sklepie internetowym i zamów je prosto do domu.

Znajdź instrukcję obsługi
Znajdź instrukcję obsługi

Znajdź rozwiązanie swojego problemu lub pobierz instrukcję obsługi urządzenia.