Skroplona para wodna / woda / wilgoć gromadzi się w komorze piekarnika i między szybami w drzwiach

Ostatnia aktualizacja 04.07.2023 10:32

Problem

 • Skroplona para wodna / woda / wilgoć gromadzi się w komorze piekarnika i między szybami w drzwiach
 • Para wodna kondensuje się pomiędzy szybami piekarnika

Dotyczy

 • Piekarnik do zabudowy
 • Piekarnik kompaktowy
 • Kuchenka wolnostojąca

Rozwiązanie

 1. Ogranicz ilość wilgoci podczas przygotowywania potraw, aby poprawić efekty pieczenia.

 2. Po zakończeniu procesu pieczenia otwórz drzwi piekarnika natychmiast, aby zredukować wilgoć wewnątrz i zapobiec nadmiernemu kondensowaniu.

 3. Wyjmij potrawę z piekarnika od razu po wyłączeniu, aby uniknąć nadmiernego gotowania i zabezpieczyć jej odpowiednią konsystencję.

 4. Zależnie od modelu, rozważ wstępne nagrzewanie piekarnika przed rozpoczęciem procesu pieczenia, aby osiągnąć optymalną temperaturę i równomierne rozprowadzenie ciepła.

 5. Po każdym użyciu piekarnika starannie wytrzyj skropliny i resztki wilgoci za pomocą ściereczki, aby zachować czystość i zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów oraz osadzaniu się zanieczyszczeń.

W razie potrzeby należy skorzystać z instrukcji obsługi urządzenia.


Jeśli w ciągu kilku godzin od zakończonego pieczenia wilgoć spomiędzy szyb nie odparuje samoczynnie, prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta w celu rejestracji zgłoszenia serwisowego lub zamówienie wizyty serwisowej.

Przyczyna

 • Piekarniki nowej generacji są wyjątkowo efektywne energetycznie i posiadają doskonałą izolację. To oznacza, że podczas przygotowywania potraw nie trzeba dodawać dużej ilości wody, ponieważ wilgoć zatrzymuje się wewnątrz piekarnika, nie ulatniając się na zewnątrz jak w starszych modelach.

 • Niektóre modele piekarników są wyposażone w system generowania pary podczas procesu pieczenia, co sprawia, że potrawy są delikatne w środku, a jednocześnie chrupiące na zewnątrz. Dzięki temu można skrócić czas pieczenia i ograniczyć zużycie energii, ponieważ piekarnik zapewnia równomierne krążenie powietrza i pary.

 • Dodatkowy wentylator w piekarniku lub kuchence odpowiada za chłodzenie drzwi urządzenia, co powoduje kondensację wilgoci w najchłodniejszych miejscach. Efektem tego mogą być krople wody widoczne na szybach drzwi.

 • Woda i para wydostają się z piekarnika przez kanały wentylacyjne, w tym również te znajdujące się w drzwiach. Może to prowadzić do kondensacji pary i tworzenia się plam wewnątrz komory piekarnika oraz na szybach drzwi. Te plamy są wynikiem kontaktu cząsteczek tłuszczu z chłodniejszym powietrzem.

 • Podczas podgrzewania potraw w piekarniku, zwłaszcza produktów mrożonych, uwolniona zostaje wilgoć, która może skapać się wewnątrz urządzenia.

Zamów wizytę serwisową
Zamów wizytę serwisową

W celu zgłoszenia urządzenia do naprawy, przejdź do strony Serwis.

Części zamienne i akcesoria
Części zamienne i akcesoria

Znajdź oryginalne części zamienne do swojego urządzenia w naszym sklepie internetowym i zamów je prosto do domu.

Znajdź instrukcję obsługi
Znajdź instrukcję obsługi

Znajdź rozwiązanie swojego problemu lub pobierz instrukcję obsługi urządzenia.