Electrolux szanuje Państwa prywatność. W tym celu pragniemy poinformować Użytkowników naszej strony Internetowej o obowiązującej w Electrolux polityce w zakresie ochrony Państwa danych osobowych, w tym wykorzystywania plików „Cookies”.

Więcej informacji znajdziesz w naszym Poradniku plików cookies.

Jak zachować smak i świeżość

Wybór mrożonych produktów w szklanym pojemniku dla zilustrowania aspektu schładzania w ramach koncepcji nowego wymiaru smaku.

Nowy wymiar smaku

Krok 2: Chłodzenie

Odpowiednie przechowywanie produktów w chłodziarce wpływa na poprawę smaku potraw jeszcze zanim zostaną ugotowane. Owoce smakują wtedy jak świeżo zebrane, mięso jest zawsze delikatne, a pozostałości potraw są równie smaczne jak świeżo przygotowany posiłek. Umiejętne przechowywanie żywności może sprawić, że każdy ze składników będzie smakował w najlepszy możliwy sposób. O nowy lepszy smak można więc zadbać zarówno przed, jak po przyrządzeniu potrawy.

Wybór świeżych warzyw i produktów rolnych w jednakowej wielkości sześciennych pojemnikach.

Sposób na dłuższe zachowanie świeżości produktów

Świeże owoce i warzywa zawierają dużo wody, a ścianki ich komórek utrzymują wewnątrz wilgoć i substancje smakowe. W zbyt wysokiej temperaturze ścianki te pękają, co powoduje utratę smaku i niekorzystną zmianę konsystencji. Niektóre produkty pozostają dłużej świeższe w niższej temperaturze niż inne. Zielone warzywa liściaste i korzeniowe zachowują optymalną świeżość w temperaturze 0°C, natomiast inne produkty należy przechowywać w temperaturze od 2°C do 5°C.


Zachowaj świeżość zamrażając produkty

Niektóre produkty najlepiej zachowują świeżość, gdy zostaną zamrożone — ale tylko jeśli zostaną zamrożone prawidłowo. Powolne zamrażanie powoduje powstawanie dużych kryształów lodu, które mogą niekorzystnie wpływać na smak i konsystencję produktów. Nasza technologia TwinTech umożliwia szybkie zamrażanie, zapewniając intensywny przepływ suchego, zimnego powietrza, które zapobiega uszkadzaniu struktury produktów. Dzięki temu dłużej zachowują one świeżość i lepiej smakują.

Dowiedz się więcej o technologii TwinTech
Dwie ryby ułożone na kruszonym lodzie.

Owoce i warzywa ułożone na dwóch różnych przezroczystych półkach

Lepsze przechowanie to mniej odpadów

Właściwe przechowywanie żywności pozwala także ograniczyć ilość niepotrzebnych odpadów. Odpowiednie przechowywanie pozwoliłoby o 61% zmniejszyć ilość marnującej się żywności. Prostym sposobem na ograniczenie marnotrawstwa jest optymalizacja sposobu przechowywania poszczególnych produktów. Na półkach chłodziarki zwykle występuje różna temperatura. Dlatego przechowywanie poszczególnych produktów w odpowiednim miejscu może istotnie pomóc zmniejszyć ilość wyrzucanej żywności.


Czy wiesz, że…?

  • W ponad 75% gospodarstw domowych w chłodziarce nie jest ustawiona właściwa temperatura. To powoduje, że produkty tracą swój smak i konsystencję jeszcze przed rozpoczęciem gotowania. 
  • W większości urządzeń to samo powietrze krąży między komorami chłodziarki i zamrażarki, co sprzyja utrzymywaniu się niekorzystnej temperatury i wilgotności w każdej z komór.
Świeże owoce ułożone w kształt symbolu zaznaczenia na tle zamrożonym tle.

Po zapewnieniu odpowiednich warunków przechowywania produktów następnym ważnym krokiem jest gotowanie. Kluczem do uzyskania najlepszego smaku i odpowiedniej konsystencji każdego ze składników jest zastosowanie rożnych technik gotowania.

 

 

Przejdź do następnego rozdziału


ODKRYJ WIĘCEJ URZĄDZEŃ AEG

Chłodziarko-zamrażarka ProFresh

Wygoda, pojemność i wydajne działanie. Zapewnij dłuższą świeżość produktów spożywczych dzięki najnowszej technologii TwinTech.  

Odkryj technologię ProFresh

Porady dotyczące zakupu chłodziarko-zamrażarki

Znajdź przydatne informacje dotyczące pojemności, efektywności energetycznej itp., które pomogą Ci wybrać najlepszą chłodziarko-zamrażarkę do Twojej kuchni.

Zobacz przewodnik dla kupujących

Inspiracja na wyciągnięcie palca

Aplikacja MyAEG dostarczy Ci inspiracji, pozwalając znaleźć najlepsze przepisy oparte na świeżych produktach i składnikach. 

Pobierz na urządzenie z systemem iOS

Pobierz na urządzenie z systemem Android

 
 
Zamknij
 

Określ, gdzie chcesz to udostępnić

Zamknij