Electrolux szanuje Państwa prywatność. W tym celu pragniemy poinformować Użytkowników naszej strony Internetowej o obowiązującej w Electrolux polityce w zakresie ochrony Państwa danych osobowych, w tym wykorzystywania plików „Cookies”.

Więcej informacji znajdziesz w naszym Poradniku plików cookies.

Dziedzictwo AEG


Filozofia AEG

Dziś może się to wydawać niewiarygodne, ale był czas, gdy wrażenia wizualne i walory estetyczne uważano za nieistotne w produkcji przemysłowej. Nie było mowy o harmonii formy i funkcjonalności w odniesieniu do masowo wytwarzanych produktów. Sytuacja zmieniła się, gdy w 1907 roku firma AEG przyjęła na stanowisko konsultanta artystycznego niemieckiego architekta-wizjonera.

Profesor Peter Behrens był człowiekiem renesansu w pełnym znaczeniu tego słowa. Z łatwością poruszał się w kilku dziedzinach, takich jak malarstwo, projektowanie graficzne, architektura i projektowanie mebli. Gdy rozpoczął pracę w AEG, wniósł prostą, lecz niezwykle wyrazistą filozofię projektowania, która przetrwała jako znak rozpoznawczy naszej firmy i jej produktów.

Każda generacja wzornictwa naszych produktów jest odzwierciedleniem naszej historii i bogactwa doświadczeń.

W 1907 roku Peter Behrens opublikował rozprawę „Sztuka w technice”, która jest podstawą dla „doskonałości pod względem formy i funkcji”. Zaproponowano mu objęcie w firmie AEG pierwszego na świecie stanowiska projektanta przemysłowego, a w jego biurze pracowali słynni kreatorzy mody, tacy jak Mies van der Rohe i Le Corbusier.

Behrens dostarczał inspiracji i współpracował z największymi postaciami modernizmu – między innymi z twórcą stylu Bauhaus, Walterem Gropiusem. W okresie po 1914 roku wewnętrznymi konsultantami w firmie AEG zostali również projektanci Wilhelm Kreis i Hans Krebs, pracujący pod kierownictwem Behrensa.

W 1953 roku Peter Sieber otworzył we Frankfurcie pierwsze międzynarodowe biuro projektowe AEG. Jego następcami byli Eberhard Fuchs i Hans Werner Friedlaender, którzy dbali o zachowanie najwyższej jakości projektów AEG.

Dziś otaczają nas silne i łatwo rozpoznawalne marki. Ale nie zawsze tak było.

To kreatywność Behrensa przyczyniła się do stworzenia nowatorskiej koncepcji „tożsamości korporacyjnej”. Projektowanie produktów było tylko początkiem. Behrens ze swoim podejściem do projektowania wpisał się w naszą kulturę korporacyjną. Pracując dla AEG jako pierwszy tworzył logotypy, materiały reklamowe i publikacje firmowe, zachowując ich powtarzalną i jednolitą koncepcję. Zaprojektował fabryki pod kątem indywidualnych potrzeb firmy AEG i jej pracowników. Stworzył nie tylko logo firmy, ale także jej całą tożsamość korporacyjną łącznie z wieloma kampaniami reklamowymi. W ten sposób projektowanie korporacyjne stało się podstawowym elementem filozofii przedsiębiorstwa przemysłowego i jego marek.

Gruntowne zmiany, których dokonał Behrens w firmie AEG i w koncepcji niemieckiego wzornictwa przemysłowego, opierają się na założeniu projektowania urządzeń domowych z myślą zarówno o ich estetyce, jak i przeznaczeniu. Behrens zmienił formę przedmiotów użytkowych w sposób nadal widoczny w dzisiejszych czasach – w innowacyjnych koncepcjach opracowywanych przez czołowych projektantów AEG.

Tworzymy produkty na miarę obecnych czasów, zainspirowani dokonaniami wybitnej postaci w historii Niemiec i firmy AEG: Petera Behrensa – twórcy wzornictwa przemysłowego i duchowego ojca obecnego zespołu projektantów AEG.

Profesor Peter Behrens
1868-1940

Behrens był nie tylko ojcem niemieckiego wzornictwa przemysłowego, ale także twórcą tożsamości korporacyjnej.


Peter Behrens

2009


Stoi za nami ponad 100 lat inspiracji. Kolejne 100 właśnie się zaczyna!


Peter Behrens

1958

Pierwsza w pełni automatyczna pralka – model LAVAMAT.

Peter Behrens

1976

AEG wprowadza na rynek pierwszy w pełni elektronicznie sterowany piekarnik.

Peter Behrens 

1994

Chociaż firma AEG wykorzystuje technologię LCD już od 1970 roku, po raz pierwszy zastosowano to rozwiązanie w zewnętrznych systemach informacji, takich jak tablice montowane na dworcach, lotniskach i w autobusach.

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas, jeśli masz pytania dotyczące produktów lub marki AEG. Kliknij poniższy linki, aby uzyskać szczegółowe dane kontaktowe.

Przejdź teraz

Serwis i pomoc techniczna

Masz pytanie dotyczące produktu?
Potrzebujesz pomocy serwisowej?
Dowiedz się więcej.

Przejdź teraz

Chcesz na własne oczy zobaczyć produkty AEG?

Siedziba:

AB Electrolux
St Göransgatan 143
SE-105 45 Stockholm, Sweden

Odwiedź witrynę internetową Electrolux
Ostatnio oglądane produkty ()
 
 
Zamknij
 

Określ, gdzie chcesz to udostępnić

Zamknij