Electrolux szanuje Państwa prywatność. W tym celu pragniemy poinformować Użytkowników naszej strony Internetowej o obowiązującej w Electrolux polityce w zakresie ochrony Państwa danych osobowych, w tym wykorzystywania plików „Cookies”.

Więcej informacji znajdziesz w naszym Poradniku plików cookies.

Wskazówki dotyczące zakupu okapu kuchennego


Rodzaje okapów kuchennych

Okapy kominowe

Dekoracyjne okapy, które sprawdzają się w przypadku płyt grzejnych zainstalowanych przy ścianie.

Wbudowane okapy

Dyskretnie wbudowane w zabudowę kuchenną okapy o płaskiej powierzchni można całkowicie ukryć w ścianie, natomiast zintegrowane okapy są instalowane za drzwiami szafek kuchennych.

Okapy dekoracyjne montowane na ścianie

Okapy dekoracyjne montowane na ścianie

Prawie pionowe lub skośne okapy montowane na ścianie sprawdzające się w sytuacjach, kiedy płyta grzejna jest zainstalowana przy ścianie.

Okapy wysuwane z blatu kuchennego

Okapy wysuwane z blatu kuchennego

Urządzenia wbudowane w blat kuchenny za płytą grzejną, które wyciągają opary i zapachy w dół. Podczas użytkowania wysuwa się ponad powierzchnię blatu, a po zakończeniu pracy z powrotem chowa.

Okapy wyspowe

Dekoracyjne okapy kuchenne z teleskopowym przewodem kominowym, dzięki któremu można je zamontować w pomieszczeniach o różnych wysokościach. Urządzenia montowane są w suficie nad wyspą kuchenną.

Okapy sufitowe

Okapy sufitowe

Dyskretne, płaskie okapy kuchenne instalowane w suficie to dobre wyjście w przypadku, kiedy okap w kształcie litery T mógłby zasłaniać widok.

illustration of extractor module for cooker hoods

Moduły ekstraktora

Zaprojektowane do instalcji w unikalnych okapach lub specjalnych kanałach dymowych wykonanych z drewna, metalu lub cegieł.

Tradycyjne okapy

Tradycyjne okapy

Urządzenia instalowane pod wiszącą szafką kuchenną lub montowane na ścianie.

OBIEG POWIETRZA

Czy posiadasz zewnętrzny otwór wentylacyjny?

Tak — okapy odprowadzają opary za pośrednictwem zewnętrznego otworu wentylacyjnego. Przepływ powietrza oraz poziom hałasu są uzależnione od długości przewodu odprowadzającego opary, ilości jego „zakrętów” i materiału, z jakiego jest wykonany. 

Nie — okapy recyrkulacyjne nie wymagają obecności zewnętrznych otworów wentylacyjnych. Powietrze jest oczyszczane za pośrednictwem systemu filtrów, które usuwają z niego cząsteczki tłuszczu i niepożądane zapachy, a następnie wprowadzane z powrotem do pomieszczenia. 

Podczas planowania układu swojej kuchni warto pamiętać o tym, że każdy model posiada zalecaną odległość pomiędzy płytą grzejną a okapem, aby dawać jak najlepsze efekty.


WYDAJNOŚĆ WENTYLACJI

Jeśli często gotujesz potrawy wydzielające silne zapachy lub posiadasz dużą kuchnię, potrzebny Ci będzie okap o większej mocy. Niżej radzimy, w jaki sposób dobrać okap o najbardziej odpowiednich parametrach:

1. Zmierz: długość, szerokość i wysokość swojej kuchni.

2. Pomnóż: długość x szerokość x wysokość = kubatura.

3. Pomnóż: kubatura x 6 = minimalna prędkość pochłaniania zapachów (6 cykli wymiany powietrza na godzinę lekkiego gotowania, np. gotowania na wolnym ogniu).

4. Pomnóż: kubatura x 12 = maksymalna prędkość pochłaniania zapachów (12 cykli wymiany powietrza na godzinę smażenia na oleju).


POZIOM HAŁASU

Aby zapewnić sobie ciszę podczas gotowania, radzimy wybrać okap o niskim poziomie hałasu, który podaje się w decybelach (dB). Poziom hałasu podczas pracy okapów AEG może wynosić od 40 do 70 dB. Dla porównania szept również ma głośność około 40 dB, a normalna rozmowa — między 60 a 70 dB. 

W przypadku okapów poziom hałasu jest także uzależniony od budowy przewodu odprowadzającego opary. Warto zminimalizować liczbę zakrętów i skrzyżowań oraz zdecydować się na materiały tłumiące dźwięk.


FILTRY I CZYSZCZENIE

Wszystkie okapy kuchenne wyposażone są w filtry tłuszczowe, które zatrzymują cząsteczki tłuszczu. W zależności od ich rodzaju, filtry tłuszczowe należy regularnie wymieniać (w przypadku filtrów wymiennych) lub czyścić (w przypadku filtrów wielorazowego użytku). Niektóre okapy kuchenne sygnalizują, kiedy filtr nadaje się już do wymiany lub czyszczenia. W innych przypadkach dobrą wskazówkę może stanowić głośniejsza niż zwykle praca urządzenia. Stałe metalowe filtry tłuszczowe można czyścić ręcznie przez zanurzenie lub myć w zmywarce, wybierając intensywny program (60-70°C).Dowiedz się więcej

OKAPY KUCHENNE AEG

Zapoznaj się z naszymi liniami specjalnie zaprojektowanych, kominowych, wyspowych i innych okapów kuchennych, aby wybrać urządzenie, które najlepiej pasuje do Ciebie oraz Twojej kuchni.

Zobacz okapy

Hob2Hood Connect

Połącz swoją płytę grzejną z okapem, aby automatycznie optymalizować usuwanie oparów kuchennych.

Dowiedz się więcej

Poradnik dotyczący okapów kuchennych

Jeśli potrzebujesz więcej pomocy w zakresie planowania i wybierania okapów, zapoznaj się z naszym kompleksowym poradnikiem dotyczącym okapów kuchennych.

Pobierz dokument PDF

 
 
Zamknij
 

Określ, gdzie chcesz to udostępnić

Zamknij